FA | EN | AR
چهارشنبه ٠١ فروردين ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 99
جمع بازديدها تاكنون: 551914
 2559 بازدید

تاريخچه سازمان پزشكي قانوني كشور
سازمان پزشكي قانوني كشور به عنوان سازماني مستقل و زير نظر رييس قوه قضاييه، با بهره‌گيري از نيروهاي كارآمد و متخصص و فن‌آوري‌هاي نوين در راستاي كشف حقيقت و كمك به استقرار عدالت در جامعه، نظرات كارشناسي خود را در امور پزشكي قانوني با رعايت صحت، دقت و سرعت و بر اساس اصول علمي، قانوني و شرعي به مراجع ذيصلاح ارايه مي‌نمايد.
پزشكي قانوني و زيرشاخه‌هاي تخصصي و فوق‌تخصصي آن همچون ساير رشته‌هاي پزشكي در دهه‌هاي اخير دچار تحولات عظيمي شده است و هر روز ابعاد تازه‌اي در آن ظهور مي‌نمايد. امروزه با وجود پيچيدگي و ابعاد متنوع جرم و جنايت، بدون بهره‌برداري از منابع علمي جديد پزشكي قانوني و تكنولوژي‌هاي نوين و همچنين استفاده از نيروهاي متبحر و متخصص، اعلام نظر كارشناسي پزشكي قانوني براي كشف حقيقت كاري بسيار دشوار و اغلب غيرممكن است.
پزشك قانوني يا دادپزشك در تمدن باستان ايران، مرجعي ذيصلاح براي اظهار نظر پزشكي حقوقي در محاكم بود. پس از انقلاب مشروطه و با تشكيل وزارت عدليه، حضور پزشكان قانوني در مجاورت دادگاهها ضرورت يافت.
پزشكي قانوني به شكل نوين آن در ايران از حدود نه دهه پيش به صورت اداره‌اي وابسته به وزارت دادگستري فعاليت خود را آغاز كرد. با توسعه روش‌هاي كشف جرم و افزايش نياز مجامع قضايي به خدمات پزشكي قانوني به اداره‌كل تبديل شد و در سال 1372 با عنايت به توسعه كمي و تخصصي‌تر شدن اين خدمات با تصويب مجلس شوراي اسلامي، سازمان پزشكي قانوني كشور به عنوان سازماني مستقل و زير نظر رييس قوه قضاييه تأسيس شد.
در حال حاضر سازمان پزشكي قانوني كشور يك سازمان تخصصي است كه گام‌هاي بلندي براي نيل به استانداردهاي بين‌المللي برداشته است و نقش تعيين كننده‌اي در پرونده‌هاي قضايي مرتبط دارد. اين سازمان با بيش از 320 مركز در سطح كشور سالانه حدود دو ميليون مورد كارشناسي براي مراجع قضايي انجام مي‌دهد. از اين ميزان كارشناسي حدود 81 درصد مربوط به حوزه معاينات باليني و كميسيون‌هاي تخصصي، 15 درصد مربوط به حوزه آزمايشگاهي و حدود 4 درصد در رابطه با معاينه و بررسي اجساد با مرگ‌هاي غيرطبيعي و مشكوك است. طبق بررسي هاي انجام شده بيش از 98 درصد از نظرات كارشناسي پزشكي قانوني عيناً مورد پذيرش و بهره برداري مراجع قضايي قرار مي گيرد.

فعاليت هاي اصلي سازمان پزشكي قانوني كشور عبارتند از:
-
 
انجام امور پزشكي و كارشناسي هاي باليني
- انجام امور تشخيصي و آزمايشگاهي
- پاسخ به استعلام مراكز ونهاد هاي دولتي  نيازمند نظرات كارشناسي پزشكي قانوني
- فعاليت آموزشي از جمله آموزش دستياران تخصصي، دانشجويان پزشكي، مامايي، حقوق و نيروي انتظامي
- فعاليت هاي علمي پژوهشي

خدمات كارشناسي و علمي سازمان نسبت به سال 1372 از لحاظ كمي حدود 10 برابر شده است ولي از لحاظ كيفي و تخصصي غيرقابل مقايسه مي‌باشد. برگزاري و حضور فعال در كنگره‌هاي علمي در سطح كشور و بين‌الملل از جمله كنگره پزشكي قانوني كشورهاي اسلامي و كنگره بين المللي بررسي صحنه جرم، حضور كارشناسان سازمان در مجامع علمي داخلي و خارجي، همكاري‌هاي آموزشي و پژوهشي با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و مراكز پژوهشي داخلي، همكاري‌هاي علمي بين‌المللي، انعقاد تفاهم‌نامه همكاري با كشورهاي اسلامي، ثبت و آغاز فعاايت مركز تحقيقات پزشكي قانوني به عنوان اولين مركز در نوع خود در كشور و منطقه، تهيه استانداردهاي پزشكي قانوني ايران، به كارگيري تجهيزات تخصصي و نوين آزمايشگاهي مطابق با استانداردهاي بين‌المللي پزشكي قانوني، انتشار مجله علمي پزشكي قانوني، انتشار كتب تخصصي علوم پزشكي قانوني، برگزاري بيش از پنجاه سمينار بازآموزي سالانه در سطح كشور براي ارتقا دانش پزشكي قانوني و پيش‌گيري از تخلفات و قصور پزشكي، افزايش توانمندي و تجربه پزشكان و كارشناسان و به كارگيري نيروهاي تخصصي در حوزه‌هاي مختلف از جمله مواردي است كه كيفيت خدمات كارشناسي سازمان را متحول نموده است.
اين سازمان ضمن برخورداري از همكاري تمام وقت بيش از 2500 نفر پرسنل محترم و بزرگواري كه حدود دوسوم آنها داراي مدرك دانشگاهي هستند و بيش از نيمي از ايشان مدرك دكتري و بالاتر دارند، از همكاري پاره‌وقت بيش از 3000 نفر متخصص و فوق‌تخصص رشته‌هاي مختلف علوم پزشكي كه اغلب اعضاي هيأت علمي دانشگاه هستند بهره‌مند مي‌باشد. امروزه اين سازمان با استفاده از روش‌هاي علمي روز دنيا و تجهيزات و امكانات نوين و پيشرفته به يكي از قطب‌هاي علمي كشور و منطقه در امور تخصصي پزشكي قانوني مبدل شده است، به گونه‌اي كه در پاره‌اي از عرصه‌هاي علمي از مراكز منحصر به فرد كشور مي‌باشد. تبادلات علمي و آموزشي گسترده با مراكز علمي در داخل و خارج و همكاري با بخش‌هاي اجرايي و پيش‌گيري در سطح كشور، به طور بالقوه و بالفعل سازمان پزشكي قانوني كشور را از پتانسيل بالايي براي امور پژوهشي و آموزشي كاربردي جهت ارتقاء كمي و كيفي خدمات كارشناسي خود و حوزه‌هاي مرتبط بهداشتي و سلامت و توسعه مباني علمي كشور برخوردار نموده است.
حوزه هاي پزشكي و باليني، تشخيصي و آزمايشگاهي، آموزشي پژوهشي و اداري پشتيباني به همراه  مركز تحقيقات پزشكي قانوني هدايت فعاليت هاي عمده اين سازمان را بر عهده دارند.


تقویم دوره های آموزشی

اطلاعات تماس ستاد و استان ها

گالری تصاویر و انتشارات

دبیر خانه کتب مرجع پزشکی قانونی
نشانی:تبریز، خيابان وليعصر، واحد شماره يك پزشكي قانوني کدپستی: 5157733541
تلفن:3318400 ، دورنگار: 3318138 ،
پیام کوتاه: 20001372