• مراجعه بیش از22 هزار نفر بدلیل نزاع

   مراجعه بیش از22 هزار نفر بدلیل نزاع

   مراجعه بیش از22 هزار نفر بدلیل نزاع

   در طول نیمه اول امسال 22 هزارو217 نفر بدلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان آذربایجان شرقی مراجعه کردند.

   مراجعه بیش از22 هزار نفر بدلیل نزاع

   در طول نیمه اول امسال 22 هزارو217 نفر بدلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان آذربایجان شرقی مراجعه کردند. این رقم درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعدادمراجعین21هزارو163 نفربودحدود 5 درصدافزایش داشته است.
   به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از کل مراجعین نزاع در طی شش ماهه اول امسال 6 هزارو 79 نفر زن و 16 هزار و 138 نفر مرد بودند. توضیح اینکه افزایش مراجعین زن در طی این مدت بیش از 9 درصد و مراجعین مرد در حدود 4 درصد گزارش شده است.

   گفتنی است کل آمار مراجعین مدعی نزاع در سال 96 برابر با 35 هزار و 337 نفر بوده که از این تعداد 9 هزار و535 نفر زن و 25 هزار و 802 نفر مرد بودند.
   لازم به ذکر است که مراجعین نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی باید به خاطر داشته باشند که:
   1-ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.لذا معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیزبودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناس پزشکی قانونی است.

   2-هم چنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

   3-برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

   4-در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلنیکی هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است ، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.
   5-در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده ، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
   6-صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه که مقدار مال معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیر عمدی بر نفس ، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده است. ارش نیز دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظرگرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تاثیر بر سلامت مجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تاثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها